Opowiedz nam, moja Ojczyzno,
Jak matka dzieciom ciekawym,
O latach znaczonych blizną
Na wiekach chwały i sławy.
Wytłumacz nam, tak jak umiesz,
Skąd czerwień i biel sztandarów.
Niech ludzie żyją tu dumnie,
Że taki wydał ich naród!
A jeśli wielka historia
I dla nas ma trochę miejsca,
Bądź z wiernych mi najwierniejszą
I mnie weź sobie do serca.
Historia naszego kraju jest bardzo bogata, ciekawa, tragiczna. To są nasze korzenie. Musimy ją znać, by czerpać z niej siłę, mądrość i wartości. A poznajemy ją między innymi poprzez udział w okolicznościowych apaelach. Dzisiaj dwa wydarzenia.
Pierwsze - Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Katyń to słowo przez wiele lat zakazane, okryte tajemnicą, powodujące wiele żalu i goryczy. Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie dokonali funkcjonariusze NKWD. Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nim III Rzeszę Niemiecką. 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – uchwalone 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelkiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. O tych niełatwych i bolesnych sprawach słowami poetów opowiedzieli uczniowie z klasy VI.
Drugie - to 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą zakres działania władz państwowych oraz prawa obywatelskie. O tamtych wydarzeniach opowiedzieli nam uczniowie klasy IV.
Wiersze poprzetykane były pięknymi pieśniami patriotycznymi. Pięknie, na głosy, Karolina Krychniak wraz z Roksaną Klimczyk i Wiktorią Dziąg zaśpiewały "Biały krzyż" W. Klenczona.
Uroczystość przygotowali: pani Ewelina Barańczyk oraz panowie Sławomir Sobieszek i Krzysztof Kowalski.