Uff! Jubileusz 80 – lecia naszej szkoły poza nami. Wielkie to było wydarzenie dla naszej całej społeczności szkolnej. W jego organizację zaangażowali się wszyscy: uczniowie, rodzice, nauczyciele, pozostali pracownicy, absolwenci, by święto dostojnej Jubilatki wypadło okazale. Pracy było dla każdego chętnego. I opłaciło się. Pięknie wszystko wypadło. Niedopisała tylko pogoda i goście.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Mikołaja. Następnie zaproszeni goście: Starosta Powiatu Skierniewickiego pan Mirosław Belina, Ks. Stefan Sut, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Skierniewicach pani Irena Lesiak, Wójt Gminy Słupia pan Mirosław Matulski i Przewodniczący Rady Gminy pan Marek Pięcek wraz z radnymi, Sekretarz Gminy pani Małgorzta Bachura, skarbnik Gminy Słupia pani Agnieszka Mikina, pani Ewelina Stefaniak dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Skierniewicach pani Barbara Gogol, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej pani Barbara Wieteska wraz z pracownikami, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli pani Małgorzata Wrzodak, pani Marzenna Piwowar –Zrazek - regionalny koordynator do spraw promocji zdrowia, dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły pani Wioletta Miksa, pani Elżbieta Szpecińska –Meguedad prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Zagórze i okolic, Komendant Miejski Policji w Skierniewicach pan Tomasz Jarzyna, Dzielnicowy Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji KMP w Skierniewicach pan Hubert Sobieszek, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupi pan Krzysztof Rymarczyk, sołtysi ze wsi Słupia, byli dyrektorzy naszej szkoły: pan Czesław Piejak, pan Wiesław Koszlin i pan Jarosław Truszczyński, byli nauczyciele i pracownicy szkoły, pan doktor - Leszek Korzon, pani Bożenna Szychowska wraz z pracownikami Banku Spółdzielczego Ziemi Łowickiej Oddział w Słupi, przedstawiciele Banku PKO BP Oddział w Brzezinach, pan Jarosław Sobieszek – radny powiatu Skierniewickiego oraz rodzice byłych i obecnych uczniów udali się do szkoły, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości.
Część oficjalną po serdecznym powitaniu gości, rozpoczęła Lenka Marat okolicznościową piosenką do melodii z filmu „Noce i dnie”. Iza Supera – uczennica III klasy gimnazjum i Przemek Fontański – nasz absolwent poprowadzili dalszą część programu. Złożył się na nią pięknie odtańczony polonez przez uczniów klasy IV i w wielkim skrócie przedstawiona historia naszej szkoły. Szkoła to nie tylko mury, to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Nie sposób wymienić wszystkich osób, nie sposób wyliczyć także tego, co zrobili dla naszej szkoły, jaką drogę przeszli, aby przenieść ją w nowy, lepszy wymiar. Nazwiska wielu z nich widnieją w materiałach i dokumentach zgromadzonych w archiwum. Długa jest lista tych, którzy na trwałe wpisali się na kartach historii naszej szkoły, którzy ją tworzyli, rozwijali i wspierali. Wspomnieć należy pana Wiesława Koszlina, który był całym sercem oddany szkole i słupieckiemu społeczeństwu, jego entuzjazm i energia potrafiła zmobilizować innych do realizacji nawet najtrudniejszych przedsięwzięć. Był jednym z inicjatorów budowy sali gimnastycznej, koordynował prace przy jej budowie oraz dzięki jego staraniom mieliśmy jako pierwsi w powiecie pracownię komputerową. Obecna pani dyrektor Aneta Klimczyk poprosiła na scenę zaproszonych dawnych dyrektorów, nauczycieli, pracowników którym bardzo serdecznie podziękowała za wieloletnią pracę i zaangażowanie. Należy też wspomnieć iż w ostatnich latach dzięki staraniom pani dyrektor i Urzędu Gminy w Słupi nasza szkoła przeszła poważny lifting: docieplono ją, wymieniono okna, poszycie dachowe, wyremontowano łazienki, najmłodsi otrzymali piękny plac zabaw, szkole przybyły nowoczesne pomoce. W ten sposób dostojna Jubilatka wypiękniała i odmłodniała i nie wygląda na swoje lata.
Po części oficjalnej zaprezentowali się nasi uczniowie i absolwenci. Swoim mocnym głosem Karolina Krychniak zaśpiewała piosenkę „Miłość w Zakopanem”, a pięknie ubrane cyganeczki z gimnazjum przedstawiły do niej układ taneczny. Swój kunszt aktorski zaprezentował Kuba Kostrzewa i Paweł Popowski jako Wandzia – chłopaki - rewelacyjny kabaret. Potem przedszkolaczki - mali mistrzowie rock and rolla pokazali jak leciutko można go zatańczyć do utworu „Lets twist again”, a starsze koleżanki i koledzy jak można bawić się do hitu tegorocznego lata „Despacito”. Nasze absolwentki Angelika Królikowska i Gabrysia Truszyńska wzruszająco zaśpiewały „Ale to już było”. Na koniec dziewczynki z klas młodszych cudownie zatańczyły układ do piosenki „Halleluja”. W jej finale do nieba poleciały jubileuszowe balony. Gromkie oklaski stanowiły podziękowanie młodym artystom za ich występy.
Następnie głos zabrała pani dyrektor, która kończąc swoją wypowiedź podkreśliła, że w naszej szkole najważniejszy zawsze był uczeń, duszą szkoły – nauczyciel, wsparciem – rodzice, a dumą – wspólne osiągnięcia i nasi absolwenci.
Potem głos zabrali nasi dostojni goście, którzy z uznaniem wypowiadali się o szkole. W swoich wypowiedziach zaznaczyli, że 80-letnia historia szkoły to powód do dumy, a Jubileusz to okazja do wyrażenia słów uznania wszystkim, którzy byli zaangażowani na przestrzeni lat w proces kształcenia młodzieży w tej szkole. Po kolei płynęły serdeczne życzenia dla społeczności szkolnej - samych sukcesów w następnych latach działalności. Chwilę wzruszenia przeżyliśmy podczas wystąpienia absolwenta szkoły pana Józefa Królikowskiego – dobrego przyjaciela naszej szkoły, który wspominał ciężkie powojenne czasy.
Szkoła wypuściła w świat wiele pokoleń uczniów i absolwentów. Uczyło w niej wielu nauczycieli, którzy przekazywali wiedzę i umiejętności, rozwijali zainteresowania, wychowywali uczniów na uczciwych obywateli, pomagali w wyborze przyszłej drogi życiowej.
Uwieńczeniem sobotniego popołudnia było zwiedzanie naszej szkoły i wpis do księgi pamiątkowej. Absolwenci i zaproszeni goście przechadzając się po szkolnych korytarzach oglądali tablice pamiątkowe, wystawę prac dzieci, kroniki szkolne, fotografie, dekoracje oraz wyposażenie w klasach. Wielu wzruszeń dostarczyły wszystkim uczestnikom Jubileuszu spotkania nauczycieli z absolwentami oraz koleżanek i kolegów z dawnych klas.
Kroniki klasowe i dawne zdjęcia przywołały wspomnienia zdarzeń, które bezpowrotnie minęły, ale kojarzą się z tym co najlepsze, z młodością.
Nasi rodzice przygotowali poczęstunek. Kochani, to co znajdowało się na stołach przeszło jakiekolwiek oczekiwania. Wszystko tak apetycznie wyglądało, a jak pięknie było przystrojone – mistrzostwo świata. Dodatkowe atrakcje to pyszna grochówka, grill. Rodzice przygotowali dla dzieci też inne atrakcje: dmuchańce /Magda Zbyszewska „Sala Zabaw” Skierniewice/, animacje dla dzieci /Pogotowie Artystyczne z Łowicza – Joanna Gałka-Walczykiewicz/, Dziecięce Wariacje /Milena Wysocka/, przejazdy kucykiem /Ranczo u Kowboja – Skierniewice/. Ciekawe atrakcje dla dzieci przygotowała również Komenda Policji w Skierniewicach. DZIĘKUJEMY!
Szkolne jubileusze kryją w sobie wielką siłę. Jest nią przywiązanie do szkoły, koleżanek, kolegów i nauczycieli. To jednocześnie znakomita okazja do "spotkań po latach"; okazja do refleksji i wspomnień; powrotu do atmosfery "dziecięcych, szkolnych lat".
Taki chlubny Jubileusz to niezwykłe przeżycie i bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich absolwentów, ale również dla obecnych uczniów oraz osób związanych z naszą szkołą, wszystkich uczestników tego święta. Nie był to tylko sentymentalny powrót do przeszłości, ale znakomita okazja do pokazania tym, którzy uczą się w niej aktualnie, że szkoła to niezwykle ważny element w życiu każdego człowieka. To ci najmłodsi muszą zrozumieć, że aktualnie to oni tworzą historię swojej szkoły; muszą czuć, że są z nią złączeni, za nią odpowiedzialni, zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości jako jej absolwenci.
Każdy uczestnik naszego dzisiejszego spotkania otrzymał okolicznościowy znaczek.
Część zdjęć zamieśiliśmy za zgodą pani Beaty Pierzchały /dziennikarz egłosu/